SKEPPSBRONS GÖTEBORG

DIN KOMPLETTA LASTBILS- OCH BUSSVERKSTAD I GÖTEBORG

Vi är stolta att kunna visa upp en modern och miljösäker verkstad på Arendalsvägen 23 i Göteborg.

Skeppsbrons har funnits sedan 1984 med säte i Jönköping. Vi är en fristående verkstad för tunga fordon som sysselsätter 12 medarbetare med en bred kompetens inom branschen och följer den tekniska utvecklingen löpande. Vi avsätter resurser för kompetensutveckling inom alla våra verksamhetsområden för att kunna vara en komplett serviceanläggning för tunga fordon.

Skeppsbrons är auktoriserade  för MAN, DAF och Mercedes Benz Lastbilar och Transportbilari vår region, vi arbetar naturligtvis med all övriga märken på marknaden som Volvo, Scania, Iveco, Neoplan, Setra m.fl.

Vi är SWEDAC ackrediterade för att ”släcka tvåor”, kontrollera AC och digitala/analoga färdskrivare. Vi är även anslutna till Motorbranschens Riksförbund MRF samt ISO-certifierade enligt ISO 9001 och 14001Klicka här för att ta del av MRF:s reparationsvillkor för tunga fordon.

Våra tjänster i Göteborg.

Här hittar du oss i Göteborg

Våra medarbetare i Göteborg

Servicemarknad

Kundmottagning/Tidsbokning

Göteborg

Tel. 031-54 00 70
bokning.goteborg@skeppsbrons.se

Sasa Grujic

Verkmästare

Tel. 031-54 00 70
sasa-grujic@skeppsbrons.se

Carl Nilsson

Servicerådgivare

Tel. 031-54 00 70
carl.nilsson@skeppsbrons.se

Mikael Jonasson

Servicerådgivare

Tel. 31-54 00 70
mikael.jonasson@skeppsbrons.se

Vägassistans/Jour

Göteborg

Tel. 031-54 00 79 / 072-212 78 80
breakdown.gbg@skeppsbrons.se

Reservdelar

Reservdelar

Göteborg

Tel. 031-54 00 70
parts.goteborg@skeppsbrons.se

Stefan Bodin

Ansvarig Reservdelar

Tel. 031-54 00 78
stefan.bodin@skeppbrons.se

Tobias Pervik

Reservdelar

Tel. 031-54 00 72
tobias.pervik@skeppsbrons.se

Jessica Lindberg

Reservdelar

Tel. 031-54 00 71
jessica.lindberg@skeppbrons.se

Företagsledning

Bengt Hestner

Bengt Hestner

Företagsledning

Tel. 036-36 90 33
bengt.hestner@skeppsbrons.se

Skicka oss ett meddelande!

Genom att använda detta formulär accepterar du att denna webbplats lagrar och bearbetar dina uppgifter.