SKEPPSBRONS JÖNKÖPING

DIN KOMPLETTA LASTBILS- OCH BUSSVERKSTAD I JÖNKÖPING

Vi är stolta över vår toppmoderna, miljösäkra verkstad på Fordonsvägen 8 i Jönköping.

Skeppsbrons har funnits sedan 1984. Vi är en fristående verkstad för tunga fordon som sysselsätter 32 medarbetare med bred kompetens inom branschen som följer den tekniska utvecklingen löpande. Vi avsätter resurser för kompetensutveckling inom alla våra verksamhetsområden för att kunna vara en komplett serviceanläggning för tunga fordon.

Skeppsbrons är auktoriserade  för MAN, DAF och Iveco i vår region, vi arbetar naturligtvis med alla övriga märken på marknaden som Volvo, Scania, Mercedes, Neoplan, Setra m.fl.

Vi är ackrediterade av SWEDAC för att ”släcka tvåor”, och utföra 2-årskontroll på digitala/analoga färdskrivare. Vi är även anslutna till Motorbranschens Riksförbund MRF samt ISO-certifierade enligt ISO 9001 och 14001Klicka här för att ta del av MRF:s reparationsvillkor för tunga fordon.

Skeppsbrons är även certifierade för transportkyla.

Här hittar du oss i Jönköping

Våra medarbetare i Jönköping

Kundtjänst

Lars Knutsson

Lars Knutsson

Verkstad

Tel. 036-36 90 35
lars.knutsson@skeppsbrons.se

Jimmie Holmberg

Jimmie Holmberg

Golvverkmästare

Tel. 073-506 12 96
jimmie.holmberg@skeppsbrons.se

Oscar Darelid

Oscar Darelid

Verkstad/Buss

Tel. 036-36 90 32
oscar.darelid@skeppsbrons.se

Christoffer Karlsson

Christoffer Karlsson

Hydraulik

Tel. 036-36 90 34
christoffer.karlsson@skeppsbrons.se

Hans Johansson

Hans Johansson

Kundtjänst, Ansvarig IT/reklamationer

Tel. 073-636 98 35
hans.johansson@skeppsbrons.se

Daniel Svensson

Daniel Svensson

Kundtjänst/fakturering

Tel. 036-36 90 36
daniel.svensson@skeppsbrons.se

Peter Egeborn

Peter Egeborn

Kundtjänst/fakturering

Tel. 070-758 02 17
peter.egeborn@skeppsbrons.se

Reservdelar

Daniel Aztor

Daniel Aztor

Reservdelar

Tel. 036-36 90 37
parts.jonkoping@skeppsbrons.se

Michael Persson

Michael Persson

Reservdelar
Mikael Frankner

Mikael Frankner

Reservdelar
Erik Aztor

Erik Aztor

Reservdelar

Verkstad

David Holmberg

David Holmberg

Verkstad
Dennis Bertilsson

Dennis Bertilsson

Verkstad
Emanuel Wibeck

Emanuel Wibeck

Verkstad
Khevron Gevargiz Sangar Josef

Khevron Gevargiz Sangar Josef

Verkstad
Mattias Brandt

Mattias Brandt

Verkstad
Per Lundgren

Per Lundgren

Verkstad
Robin Sandberg

Robin Sandberg

Verkstad
Samuel Strigner

Samuel Strigner

Verkstad
Tor-Björn Sandstedt

Tor-Björn Sandstedt

Verkstad
Jakob Fröst

Jakob Fröst

Verkstad
Kim Gustavsson

Kim Gustavsson

Verkstad

Thommy Ohlsson

Verkstad

Kyla

Göran Thorell

Göran Thorell

Ansvarig Kyla

Mobil: 0735-02 41 67
Tel: 036-71 22 20
goran.thorell@skeppsbrons.se

Jonas Eklund

Jonas Eklund

Kyla

Skadeverkstad

Johan Karlsson

Johan Karlsson

Ansvarig Skada

johan.karlsson@skeppsbrons.se

Tobias Ekberg

Tobias Ekberg

Skadeverkstad
Samuel Götesson

Samuel Götesson

Skadeverkstad

Lyftakuten

Thomas Westerberg

Thomas Westerberg

Ansvarig Lyftakuten

Tel. 036-12 71 90
thomas.westerberg@skeppsbrons.se

Johan Tjärnén

Johan Tjärnén

Lyftakuten

Vaktmästeri

Håkan Darelid

Håkan Darelid

Vaktmästare
Per Åke Berendstam

Per Åke Berendstam

Vaktmästare

Försäljning

Andreas Nilsson

Andreas Nilsson

Försäljare, buss

Tel. 070-248 38 58
andreas.nilsson@sbbuss.se
http://sbbuss.se

Ekonomi

Bitte Bernhardsson

Bitte Bernhardsson

Ekonomichef
Kristina Hestner

Kristina Hestner

Ekonomi

Företagsledning

Bengt Hestner

Bengt Hestner

Företagsledning

Tel. 036-36 90 33
bengt.hestner@skeppsbrons.se

Skicka oss ett meddelande

Genom att använda detta formulär accepterar du att denna webbplats lagrar och bearbetar dina uppgifter.